Haber

Atıksuda yıllık yeniden kullanım hedefi 6 ayda aşıldı

ANKARA (İGFA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “2023 yılı sonu için belirlediğimiz atık suların yeniden kullanım oranını yüzde 5’e çıkarma hedefimizi yıl bitmeden tamamladık. Haziran ayı itibarıyla atık suyun yeniden kullanım oranını yüzde 5,2’ye çıkardık.” söz konusu.

Bakan Mehmet Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkilerini azaltmak sorumluluğuyla, su kaynaklarının yeniden kullanım oranını artırma hedefimizi tamamladık. 2023 yılı sonu olarak belirlediğimiz atık su oranını yıl bitmeden yüzde 5’e çekmek. Haziran ayı itibarıyla atık suyun yeniden kullanım oranını yüzde 5,2’ye çıkardık.” terimleri kullandı.

ARITILMIŞ ATIK SU KULLANIMI DESTEKLENİYOR

Küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenen doğal kaynaklardan biri olan su kaynaklarının korunması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar titizlikle yürütülmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, atık suların yeniden kullanımını teşvik etmek amacıyla arıtma tesislerine elektrik faturalarının yüzde 50’sine kadar geri ödeme yapıyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda yapılan düzenleme sonrasında bu oran, halen ileri arıtma teknikleriyle arıtılan atıksuları kullanan işletmelere göre kademeli olarak yüzde 100’e kadar çıkarılıyor.

ardesenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu