Ekonomi

GS ve Moody’s, ABD borç tavanı çıkmazının ortasında dolar için endişeli

Investing.com – Ukrayna krizinin başlamasının ardından, ABD’nin Rusya’ya yönelik sert yaptırımları karşısında küresel yükseliş Amerikan DolarıABD borç tavanı sorunu çözülmeden kaldığı için alternatif arama eğilimi ivme kazanabilir.

Goldman Sachs (NYSE: GS) konuyu Salı günü bir notla ele aldı ve ABD’deki siyasi kümelenmeler arasında borç tavanını uzatma çabasının ABD doları için gerçek bir risk olacağı uyarısında bulundu.

Banka, “Bankacılık sektöründeki gerilimler finansal piyasaları gerginleştirdi ve borç limitini yükseltmeyi tartışmaya devam etmek umursamazlık ve sorumsuzluktur” dedi. sözlerini kullandı.

Banka, “Bizi dünyanın rezerv para birimi, dünyanın en güvenli ve en likit varlığı statümüzden uzaklaştıran her şey Amerikan halkı için, dolar için ve ABD hükümeti için kötüdür” dedi. ekledi.

Derecelendirme kuruluşu Moody’s ise dün gece borç tavanının zamanında yükseltilmemesi ihtimalini %10 olarak değerlendirdiğini açıklayarak, “bir zamanlar tasavvur bile edilemeyen bu durum artık gerçek bir tehdit haline geldi” diye yakındı.

Moody’s, borç limiti sadece kısa bir süre için aşılsa bile “faiz oranlarının yükseleceği ve hisse senedi fiyatlarının düşeceği” uyarısında bulundu.

Son olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz günlerde ABD borç tavan limitine Haziran başında ulaşılacağını iddia etmişti.

arnavutkoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu