Haber

KÖYLERDE HASAR TESPİTİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

DÜZCE’de sabaha karşı merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremde meydana gelen hasarlar için çalışmalar başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Ulusal Hasar Tespit Ekipleri Gölyaka İlçesi’ndeki köylerde oluşan hasarların tespiti için çalışma yürütüyor.

Merkez üssü Düzce Gölyaka olan 5.9 büyüklüğünde sarsıntı meydana gelmiş, can kaybı olmadığı açıklanmıştı. 04.08’de yaşanan zelzele sonrasında öğlen saatlerinde köylerdeki Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Ulusal Hasar Tespit Ekipleri(UHTE) hasar tespit çalışmalarına başladı. O köylerden biri de İçmeler köyündeki 3 katlı bir binaydı. Alt kattaki duvarı yıkılan ve birtakım noktalarında çatlaklar oluşan binada UHTE çalışma başlattı. Ölçümleri gerçekleştirilen binadan karotörnekleri alındıktan sonra binanın durumuna karar verilecek, o binada kalanlarınsa girişine müsaade verilmiyor. Yapılan ölçümlerdeyse yaşanan artçıların binayı ne kadar etkilediği dikkate alınıyor. Karot sonuçlarıysa 24 saat içerisinde aşikâr olacak. Çalışmalar sürerken köydeki camii megafonlarından ‘Evinde çatlak veya ağır hasarı olanların köy muhtarına haber vermesini önemle rica ederiz’ anonsu yapıldı.

‘ÇOK SARSILDI, 3 KEZ YERE DÜŞTÜK”

Alt kattaki duvarı yıkılan binada 2 çocuğu ile yaşayan Sevinç Yüksel ‘Çocuklarla birlikte içerideydik uyuyorduk. Oğlum uyanıkmış, su içmeye kalkmış. Çok sarsıldı bina 3 kez yere düştük sarsıntıdan. Kapıyı güç açıp aşağı indik. Merdivenin oradaki duvar yıkılmıştı. Duvarlarda çatlaklar var. Çocukların odasındaki duvarlar yıkılmış, bütün duvarlar değil fakat meskenin içinde hasar var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu