Haber

Suudi Arabistan’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde “ortaklığın güçlendirilmesi” kararı alındı.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde Çin’in “Kuşak ve Yol Girişimi’ni destekleme, taraflar arasındaki ortaklığı güçlendirme ve bir sonraki zirveyi Pekin’de yapma” kararı çıktı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’nın haberine göre bugün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yanı sıra Arap ülkelerinden liderlerin geniş katılımıyla gerçekleştirilen tepenin kapanış açıklaması yayınlandı.

“Riyad Deklarasyonu” adlı metinde, Çin ile Arap ülkeleri arasında farklı alanlarda iş birliğinin derinleştirilmesi ve stratejik ortaklığın güçlendirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Bildiride, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmenin ve “Kuşak ve Yol Girişimi”ne ortak olmanın önemi vurgulandı ve bunun umut verici fırsatlar yaratacağı belirtildi.

Bölgesel ve uluslararası krizlere vurgu

Açıklamada, Filistin sorununun Ortadoğu’nun temel sorunu olduğuna ve bu soruna iki devletli çözüm modeli temelinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekildi.

Suriye, Libya ve Yemen, Lübnan, Somali ve Sudan’daki krizlere çözüm bulmak için uluslararası ve bölgesel düzeyde ortak hareket edilmesi gerektiğine değinilen bildiride; İstikrar, kalkınma ve terörle mücadele çabalarının sağlanması yönündeki çabalara da destek verilmesi istendi.

İşbirliğinin önemi vurgulanıyor

Çin ile Arap ülkeleri arasında farklı alanlarda işbirliğinin önemine vurgu yapılan bildiride, iklim değişikliği ile çabanın ve yeşil kalkınmanın hayata geçirilmesine yönelik girişimlerin desteklenmesine karar verildi.

Ülkeler arasında insan hakları alanında işbirliğinin karşılıklı saygı ilkesine dayanması gerektiğinin belirtildiği bildiride, insan hakları sorunlarının siyasallaştırılarak devletler üzerinde baskı ve müdahale aracı olarak kullanılmasının önüne geçildiği belirtildi. iç işlerinde reddedildiler.

Açıklamada, “Tayvan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır” ve “Tayvan, Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır” ilkesine bağlı kalınacağı belirtildi.

Açıklamada, Pekin’in bir sonraki zirveye ev sahipliği yapacağı ancak tepenin tarihinin taraflar arasında yapılacak istişareler sonucunda açıklanacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu