Haber

‘Rusya da Ukrayna da esirlere işkence yaptı’: Elektroşok, köpek saldırısı…

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, hem Rusya’nın hem de Ukrayna’nın dokuz aydır süren çatışmalarda savaş esirlerine azap yaptığını bildirdi. BM İnsan Hakları Takip Misyonu Lideri Matilda Bogner, her iki tarafın da azap ve berbat muameleyi yasaklayan memleketler arası hukuk prensibine tam manasıyla uymadığını lakin Ukraynalı savaş esirlerine yönelik berbat muamelenin daha “sistematik” olduğunu belirtti.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki basın brifingine Kiev’den manzaralı irtibat gerçekleştiren Bogner, görüştükleri Ukraynalı esirlerin büyük çoğunluğunun azap ve makus muameleye uğradıklarını söylediklerini aktardı. Elektroşok, çıplak bırakılma, cinsel şiddet ve köpek saldırısı üzere örnekler veren Bogner, uygulanan makus muamelenin esirleri aşağılamaya ve sindirmeye yönelik olduğunu söyledi. “İşkence ve kötü muamele sadece esirleri askeri bilgi vermeye zorlamak için kullanılmadı” açıklamasında bulunan Bogner, “Görüşülen kişilerin ifadelerine göre, onları günlük olarak sindirmek ve aşağılamak için kullanıldı” diye ekledi.

Rusya, azap ya da öteki makus muamele savlarını reddediyor.

‘HOŞGELDİN DAYAKLARININ’ ATILDIĞI OLAYLAR BELİRLENDİ

Bogner, Ukrayna tarafındaysa Rus esirlerin yargısız infaz dâhil çeşitli ihlallere maruz bırakıldığına dair ‘inandırıcı iddialar’ bulunduğunu belirtti. Kimi Rus esirlerin çıplak ve elleri geriden kelepçelenmiş formda kamyonlara bindirilerek taşındıklarını söylediklerini bildiren BM takımı, ‘hoşgeldin dayaklarının’ atıldığı hadiseler da tespit edildiğini aktardı.

Kiev daha evvel savaş esirlerine dair tüm tezlerin ve muhtemel ihlallerin inceleneceğini, gerektiği takdirde uygun hukuksal süreçlerin başlatılacağını duyurmuştu.

BM’nin 2014’ten beri Ukrayna’da olan izleme ekibi, bulgularını savaş esirleriyle son aylarda yaptığı görüşmelere dayandırdı. Bogner, görüşülen esirlerden 159’unun Rusya, 175’ininse Ukrayna tarafından tutulduğunu belirtti. Ukraynalı esirlerin 20’si hariç tamamının, Rus savaş mahkûmlarınınsa hepsinin erkek olduğu açıklandı. Rus gözaltı merkezlerine erişim müsaadesi edinemeyen BM takımı, Ukraynalı esirlerle yapılan görüşmelerin lakin bu mahkûmlar hür bırakıldıktan sonra gerçekleştirilebildiğini tabir etti. Ukrayna’nınsa BM takımının Rus esirlerle görüşmesine müsaade verdiği açıklandı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu