Haber

Saymaz: Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 80 hasta ölüme terk edildi

Maraş merkezli sarsıntılarla yerle bir olan Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde elektriklerin kesilmesi ve jeneratörlerin devreye girmemesi nedeniyle “en az 80 hastanın ölüme terk edildiği” belirtildi.

Gazeteci İsmail Saymaz, yazısında Birlik Sıhhat Sen Hatay İl Temsilcisi Abdullah Gül’ün sözlerine yer verdi. Saymaz, “Gül’e göre acil serviste ikinci ve üçüncü katlarda 14’ü çocuk olmak üzere 112 yoğun bakım yatağı vardı. Görevliler depremin ardından 28 hastayı çıkardı. İçeride 4’ü çocuk 80 hasta yaşamını yitirdi.Kesin rakamın verilemediğini söyledi.

Saymaz’a göre,Gül şu bilgileri verdi:

“Elektrik azalıyor. Jeneratör çalışmıyor. Oksijen sistemi patlıyor. Oksijen sistemi olmadan hastanın hayatta kalması pek mümkün değildir. 15-20 dakika sonra ölmeye mahkumdurlar. Arkadaşlar çıkarabildikleri kadar çok hasta çıkarırlar. Yükseldiklerinde artçı sarsıntılar oluyor. Asma tavan üzerlerine düşüyor, geri iniyorlar. Su boruları da patlıyor. Acil servisteki arkadaşlar avludaki kantine müdahale ediyor. Acile gidemezler. Sarsıntı devam ediyor. Müdahale edecek ortam yok.”

Gül, katlardan indirilen hastaların bir kısmının aşağıya müdahale imkanı olmadığı için hayatını kaybettiğini savundu. Hastanede yaralıların da olduğuna işaret eden Saymaz, “Örneğin 72 yaşındaki Halit Uludağ 20 gün tedavi gördüğü hastanede depreme yakalandı. Eşi Refika ne sağdı ne de sağ. ” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu